”Het merk ‘Jan Peter Balkenende’ is een merk met een grotere flexibiliteit dan Heineken, Unilever en Shell bij elkaar.” Dat betoogt vandaag reclameman Manfred Bik in zijn wekelijkse column op BNR Nieuwsradio. ”Stelt u zich eens voor: een merk bier, een merk wasmiddel of een merk benzine, dat in de afgelopen jaren al drie keer zijn product uit de schappen of van de pomp heeft m
oeten halen. Stelt u zich eens voor, dat u bij het boodschappen doen steeds moest vragen om ‘Heineken 4’, om ‘Omo 4’ of om Shell 4’. Omdat we allemaal op de voorpagina hebben kunnen lezen hoe de versies 1, 2 en 3 onwerkbaar bleken. En dat zo’n merk dan gewoon doorgaat met zijn klanten negeren.” Dat kan allemaal, want Jan Peter Balkenende is nog steeds de baas van ons land, aldus Bik. Maar daar blijft het niet bij, met dit uiterst flexibele merk. ”Stel dat er een tijdlang aan het hele land belazerd bier geleverd is, of waardeloos wasmiddel, of belabberde benzine?”
Stelt u zich eens voor, gaat Manfred Bik (foto), in het dagelijks leven strateeg bij reclamebureau DDB Amsterdam, een stapje verder, ”dat de topman van zo’n merk dan nog een paar jaar lang blijft volhouden: ‘u vond het misschien beroerd smaken’, of: ‘uw was werd er misschien niet schoon van’, of: ‘uw auto wilde er misschien niet op rijden.. maar volgens mij was het een topproduct’. Zou u nog iets van die man en zijn bedrijf kopen?” Jawel, hoor, want Jan Peter Balkenende is nog steeds gewoon de baas van uw land, aldus Bik. ”Stelt u zich eens voor dat er dan een onafhankelijk onderzoek zou komen naar al dat gedonder met dat bier, dat wasmiddel en die benzine. En dat zo’n man dan – na al dat onderzoek, en na veel gemor – met het volgende zou komen. ‘Achteraf gezien brouwde ik slecht bier, maakte ik een wasmiddel dat het niet deed en leverde ik benzine waar niks van klopte. Met de kennis van vandaag zou ik u die spullen niet verkocht hebben’.”
Zou u nog iets van die man en zijn bedrijf kopen? Jawel, hoor, want Jan Peter Balkenende is nog steeds gewoon de baas van uw land, herhaal Bik. ‘Jan Peter Balkenende’ doet iets, waar geen enkel merk dat u wel eens in uw boodschappenwagentje heeft, ooit mee weg zou komen. De vraag, eenmaal op dit punt aangekomen, is dus: wat is er eerlijker? De markt, of de democratie?” Aldus besluit BNR’s reclamecolumnist, waarna hij ons traditiegetrouw goede zaken vandaag wenst.
* De opinies weergegeven in deze columns zijn persoonlijke professionele opvattingen van ”verstokte reclameman” Manfred Bik (en vertegenwoordigen dus niet de standpunten van zijn werkgever DDB Amsterdam).
Lees ook:‘Als merk heeft Europa een gigantisch probleem’ zegt BNR-reclamecolumnist Bik
Lees ook:Bik over Saab: ‘Iets klopt er natuurlijk niet aan die overname’
Lees ook:BNR’s reclame-columnist Bik voorspelt succes voor laptop Nokia
Lees ook:Lekker dansen, drinken en doen in spotje Tusker, biermerk uit Kenia
Lees ook:Tonto steelt show in hondenshow biermerk John Smith
Heb jij Reclamewereld.Blog nog steeds niet toegevoegd aan je Google homepage of Reader? Klik hier!